ინგლისურენოვანი მედიცინა
პეტრე შოთაძის სახელობის თბილისის სამედიცინო აკადემია 2012 წლიდან წარმატებით ახორციელებს ერთსაფეხურიან ინგლისურენოვან საგანმანათლებლო პროგრამას - მედიცინა.
ერთსაფეხურიანი საგანმანათლებლო პროგრამა - მედიცინა, შექმნილია მედიცინის უმაღლესი განათლების დარგობრივი მახასიათებლის, WFME-ისდა CanMED-ის სტანდარტების შესაბამისად ეროვნული მოთხოვნების გათვალისწინებით და დაფუძნებულია კრედიტების ტრანსფერისა და დაგროვების ევროპულ სისტემაზე (ECTS).
პროგრამა მიზნად ისახავს დიპლომირებული მედიკოსების მომზადებას საზოგადოებაში თანამედროვე ექიმის როლისა და კომპეტენციების გათვალისწინებით - მათ აღჭურვას საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი მტკიცებულებაზე დაფუძნებული ცოდნით, კომუნიკაციური, კლინიკური, კვლევითი, სოციალური და თვითანალიზის უნარებით, სამედიცინო პრაქტიკის შესაბამისი მაღალი ეთიკური და მორალური ღირებულებებით, რაც უზრუნველყოფს კურსდამთავრებულთა მაღალ პროფესიონალიზმს და წარმატებულ მოღვაწეობას როგორც ეროვნულ ჯანდაცვის სისტემაში, ასევე საერთაშორისო ასპარეზზე.
საგანმანათლებლო პროგრამის ხანგრძლივობა არის 6 წელი, მოიცავს სულ 360ECTS კრედიტს(წლიური დატვირთვა 60, ხოლო სემესტრული-30 კრედიტი). პროცესი სამ ფაზად არის წარმოდგენილი:
• საბაზისო, ქცევითი და სოციალური მეცნიერებები (სწავლის I-III წლები)
• კლინიკური მეცნიერებები (სწავლის IV-V წლები)
• ზოგადი სპეციალიზაცია (სწავლის VI წელი)
თითოეული ფაზა მოიცავს ბაზისური და კლინიკური საგნების ინტეგრაციას.
კურიკულუმი შექმნილია კომპეტენციაზე დაფუძნებული სამედიცინო განათლების კონცეფციის მიხედვით და განახლებულია ავტორიზაცია/აკრედიტაციის პროცესების შედეგების და განახლებული მედიცინის უმაღლესი განათლების დარგობრივი მახასიათებლის შესაბამისად. გამომდინარე აქედან, კურიკულუმის სტრატეგია მოიცავს ინოვაციურ მიდგომებს: სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლება, პრობლემაზე დაფუძნებული სწავლების (აქტიური მეთოდების) გამოყენება (Lecture-free curriculum, TBL, CBL), სხვადასხვა ბაზისური და კლინიკური დისციპლინების ინტეგრირება, ელექტიური კურსები, კურიკულუმგარეშე აქტივობები, სოციალური პროექტები და ა.შ.
სწავლების პროცესში გამოიყენება თანამედროვე სწავლებისა და შეფასების მეთოდები, რომლებიც უზრუნველყოფენ სტუდენტების კონტაქტს კლინიკურ გარემოსთან სწავლების ადრეული ეტაპიდან(ECE), კლინიკური აზროვნების(CR, CBCR სესიები) და გუნდური მუშაობის, თვითანალიზის, რეფლექსიის(პორტფოლიო), პრაქტიკული და კვლევითი უნარების გამომუშავებას, სოციალური როლის გათავისებას და სწავლის დასრულებისას პროგრამით გათვალისწინებული კომპეტენციების მიღწევას.
კურიკულუმში არსებული შეფასების და საგამოცდო სისტემა შექმნილია ბოლონიის პროცესით მოწოდებული საერთაშორისო სტანდარტების მიხედვით, სტუდენტების ტრანსფერის პროცესში გამოყენებულია ევროპის კრედიტების ტრანსფერისა და აკუმულაციის სისტემა (European Credit Transfer and Accumulation System (ECTS)). პროგრამა საერთაშორისოდ აღიარებულია, რაც საშუალებას აძლევს კურსდამთავრებულებს სურვილის შემთხვევაში ჩააბარონ საერთაშორისო სალიცენზიო გამოცდები (USMLE, PLAB, MCI etc.) და ამავდროულად, უზრუნველყოფს სტუდენტების ინტერნაციონალიზაციას.
სწავლების პროცესს უზრუნველყოფს მაღალპროფესიონალური და თანამედროვე სამედიცინო განათლების მეთოდოლოგიის მოთხოვნების შესაბამისად დატრენინგებული აკადემიური და მოწვეული პერსონალი და თსა-ს ადმინისტრაციის ძალისხმევით მოდერნიზებული ინფრასტრუქტურა. კლინიკური დისციპლინების სწავლება ხდება თსა-სთან აფილირებულ კლინიკებში.
აკადემია უზრუნველყოფს თითოეული სტუდენტის პროფესიონალური და პიროვნული განვითარებისათვის საჭირო გარემოს და რესურსებს, თსა-ში ფუნქციონირებს თანამედროვე ტექნოლოგიებით აღჭურვილი სასწავლო/კვლევითი ლაბორატორია, კლინიკური უნარ-ჩვევების ცენტრი, ბიბლიოთეკა, ვირტუალური სწავლების ლაბორატორია, საკონფერენციო დარბაზები და აუდიტორიები, საგამოცდო ცენტრი, კაფეტერია და რეკრეაციული ზონა.
თსა სტუდენტები მონაწილეობენ სხვადასხვა გაცვლით პროგრამებში, საზაფხულო სკოლებსა და სამეცნიერო ღონისძიებებში, როგორც საქართველოში, ასევე, მის ფარგლებს გარეთაც.
სწავლების წლიური გადასახადი საქართველოს მოქალაქეებისათვის 10000 ლარია, ხოლო უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისათვის 7000 ამერიკული დოლარის ეკვივალენტი ლარში.
დღეისთვის ინგლისურენოვან პროგრამაზემედიცინა , 800-ზე მეტი ქართველი და საერთაშორისო სტუდენტი ირიცხება. საერთაშორისო სტუდენტები წარმოდგენილები არიან შემდეგი ქვეყნებიდან: აშშ, კანადა, გაერთიანებული სამეფო, ინდოეთი, ბუტანი, ისრაელი, ნიგერია და სხვ.

Curriculum: Preclinical and clinical training with hospital rotations
Petre Shotadze Tbilisi Medical Academy (TMA) has been successfully implementing the one-step educational program of Medicine since 2012, with English as the language of instruction.
The one-step educational program is developed based on the Sectoral Benchmark Statement of higher Education in Medicine, standards of the World Federation for Medical Education (WFME), CanMEDS 2015 Physician Competency Framework and is tailored to European Credit Transfer and Accumulation System (ECTS).
The program aims to prepare medical doctors capable of fulfilling the roles and competencies of a modern physician in society. TMA equips its students with evidence-based knowledge of international standards, skills in communication, clinical research, social and self-analysis as well as ethical and moral values essential for medical practice. Ultimately the program ensures high professionalism and successful work of TMA graduates both in national and international health care systems.
The 6-year undergraduate MD program with full 360 ECTS credits (annual load of 60 ECTS credits -30 per semester) includes 3 phases:
• Basic, Behavioral and Social Sciences (Year I, II, III)
• Clinical Sciences (Year IV, V)
• General specialization (Year VI)
In each phase clinical and basic components are integrated.
The curriculum is built on competency-based medical education (CBME) concept and renewed in compliance to the results of authorization/accreditation process, updated Sectoral Benchmark Statement of Higher Education in Medicine. Accordingly, the curriculum strategy includes student-centered innovative approaches: active methods of problem-based learning (Lecture-free curriculum, TBL, CBL), integration of basic and clinical disciplines, elective courses, extra-curricular and social activities, etc.
The teaching process applies modern teaching, learning and assessment (TLAs) methods that ensure early clinical exposure (ECE) of students, clinical reasoning (CR and CBCR sessions), team work, self-analysis and reflection(portfolio), development of practical and research skills, mastering social roles and ultimately, by the time of graduation, attainment of competencies envisioned by the program.
The assessment and examination systems applied in the curriculum are compliant to international standards defined by the Bologna process, student transfer process makes use of European Credit Transfer and Accumulation System (ECTS). The program is recognized internationally and that allows graduates to take international qualification examinations (USMLE, PLAB, MCI etc.), as well as promotes internationalization of the students.
The teaching is led by high professional academic faculty and invited lecturers trained in modern medical education methodologies, while the efforts of the TMA administration ensure a relevant and modernized infrastructure. Clinical disciplines are instructed at clinics affiliated with TMA.
The Academy offers an enabling environment and complete set of resources for professional growth and development of every student: teaching and research laboratories equipped with modern technologies, clinical skills center, library, virtual teaching technologies, conference halls, auditoriums, examination center, cafeteria, and recreation space.
TMA students participate in various exchange programs, summer schools and scientific events, both in Georgia and abroad.
The annual students tuition fee for Georgian citizens is 10000 Georgian Lari (GEL), for international students - 7000 $(US Dollar) equivalent in GEL.
As of today, more than 800 Georgian and international students are enrolled in the English program of MEDICINE. The international students com from the following countries: USA, Canada, UK, India, Butan, Israel, Nigeria, etc.